Zwiedzanie obiektu

Dla wszystkich tych, którzy chcą się zapoznać z procesem translokacji domu przysłupowego, zorganizowana została przed Zagrodą Kołodzieja galeria fotograficzna. Fakt, że jest to druga udana translokacja budynku drewnianego po kościele WANG w naszym regionie, sprawia, że dom kołodzieja jest miejscem licznie odwiedzanym przez turystów.

Od 4 lat zawsze w ostatni weekend maja - dom kołodzieja zgłaszany jest do zwiedzania w ramach Dni Otwartych Zabytków Domów Przysłupowych. Jest to święto na całych Łużycach po polskiej, czeskiej i niemieckiej stronie, gdzie zgłoszone wcześniej domy otwarte są do zwiedzania. Święto to służy przede wszystkim popularyzacji architektury regionalnej w Krainie Domów Przysłupowych.

Dom kołodzieja jest jednym z cenniejszych przykładów architektury regionalnej. W dowód uznania wykonano i wyeksponowano jego makietę w Parku Miniatur Dolnego Śląska w Kowarach, gdzie wśród najznakomitszych budowli pałaców, zamków, kościołów i dworów świadczy o tym jak piękny jest krajobraz kulturowy naszej małej ojczyzny.

Serdecznie Państwa Zapraszamy do Kowar (zobacz galerię zdjęć).